NEWS

Grand Final Opening Ceremony photo gallery

By Paula Kim | 08 Sep, 2011

The Dextro Energy Triathlon ITU World Championship Grand Final officially opened in spectacular fashion at Changping stadium tonight.  Age-group athletes, paratriathletes and their family and friends were treated to an evening of Chinese performances and culture.  Olympic champions Emma Snowsill and Jan Frodeno spoke to the audience about what Beijing meant to them as it was the site of the one of the finest moments of their careers: Olympic gold.  ITU President Marisol Casado also spoke and thanked the Local Organising Committee for their hard work hospitality.

Photo Gallery from the Opening Ceremony:
(All photos: Janos Schmidt / ITU)

Related Event: 2011 Dextro Energy Triathlon - ITU World Championship Grand Final Beijing
09 - Sep, 2011 • event pageall results
Results: Elite Men
1. Alistair Brownlee GBR 01:48:07
2. Sven Riederer SUI 01:48:14
3. Jonathan Brownlee GBR 01:48:17
4. Dmitry Polyanskiy RUS 01:48:20
5. Laurent Vidal FRA 01:48:24
6. Javier Gomez Noya ESP 01:48:27
7. David Hauss FRA 01:48:35
8. Vincent Luis FRA 01:48:44
9. Maik Petzold GER 01:48:46
10. Ivan Raña Fuentes ESP 01:48:50
Results: Elite Women
1. Andrea Hewitt NZL 01:58:26
2. Helen Jenkins GBR 01:58:40
3. Melanie Hauss SUI 01:58:58
4. Lisa Norden SWE 01:59:00
5. Laura Bennett USA 01:59:02
6. Kate Mcilroy NZL 01:59:04
7. Jessica Harrison FRA 01:59:09
8. Liz Blatchford GBR 02:00:11
9. Flora Duffy BER 02:00:24
10. Sarah True USA 02:00:37
Results: U23 Men
1. Matthew Sharp GBR 01:52:12
2. David Mcnamee GBR 01:52:17
3. Thomas Bishop GBR 01:52:19
4. Gregory Billington USA 01:52:38
5. Franz Loeschke GER 01:53:01
6. Igor Polyanskiy RUS 01:53:05
7. Pierre Le Corre FRA 01:53:17
8. Ivan Ivanov UKR 01:53:26
9. Rodrigo Gonzalez MEX 01:53:28
10. Davide Uccellari ITA 01:53:53
Results: U23 Women
1. Agnieszka Jerzyk POL 02:07:07
2. Zsófia Kovács HUN 02:07:08
3. Rebecca Robisch GER 02:07:14
4. Kaitlin Donner USA 02:07:18
5. Yuliya Yelistratova UKR 02:07:30
6. Non Stanford GBR 02:07:44
7. Anja Knapp GER 02:07:48
8. Charlotte Morel FRA 02:07:51
9. Lauren Goldstein- Kral USA 02:07:54
10. Alexandra Coates CAN 02:08:08
Results: Junior Men
1. Lukas Verzbicas USA 00:56:21
2. Justus Nieschlag GER 00:56:54
3. Tony Smoragiewicz USA 00:56:59
4. Ron Darmon ISR 00:57:06
5. Matt Brown AUS 00:57:11
6. Matthias Steinwandter ITA 00:57:19
7. Alois Knabl AUT 00:57:28
8. Dávid Pap HUN 00:57:30
9. Raphael Montoya FRA 00:57:35
10. Gordon Benson GBR 00:57:37
Results: Junior Women
1. Mikayla Nielsen NZL 01:03:40
2. Ashlee Bailie AUS 01:03:42
3. Hanna Philippin GER 01:03:47
4. Eszter Pap HUN 01:04:02
5. Kelly Whitley USA 01:04:12
6. Joanna Brown CAN 01:04:16
7. Adriana Barraza MEX 01:04:22
8. Allison Hooper CAN 01:04:27
9. Christine Ridenour CAN 01:04:38
10. Annika Vössing GER 01:04:49
Latest Regional News
more news →